|
| Kierowcy: 11452 dzisiaj: (0)
Online:  


Najstarsze bolidy F1 cz.4

Posted by Dawidrs
Dawidrs
Dawidrs has not set their biography yet
User is currently offline
on sobota, 06 kwietnia 2013 in Uncategorized

Witam !! Dziś już 4 część o starych bolidach,zapraszam !




Williams Renault FW15C




W latach 1992, 1993 Williamsy uchodziły za najlepsze bolidy swojej dekady. Dowodem na to były 2 tytuły mistrzowskie dla konstruktorów i zdobyte indywidualnie przez Alaina Prosta i Nigela Mansella. Konstruktorem tych zwycięskich bolidów był Patrick Head. W 1993 roku podczas GP Francji, Williams jako pierwszy w samochodach jednomiejscowych F1 zastosował ABS, który dał temu bolidowi niewątpliwie wielki atut w walce z konkurencją . Kolejna nowinka techniczna stawiająca FW14B i kolejne modele Williamsa na pierwszym miejscu pod względem technologicznym, był system aktywnego zawieszenia. Jednak powolność ówczesnych komputerów nie pozwalała na jego pełne wykorzystanie. System ten preferował wtedy trasy o wolnej charakterystyce, gdyż zbyt szybki np. kontakt z poboczem lub dziurą nie dawał oczekiwanej reakcji w zadowalającym czasie. Inżynierowie Williamsa zaadaptowali te rozwiązania na ówczesne możliwości i osiągnęli zadziwiające efekty, zamykając usta sceptykom, którzy krytykowali to rewelacyjne rozwiązanie Chapmana. Aktywne zawieszenie znacznie uproszczone w stosunku do używanych w Lotusie poprawiało również aerodynamikę, przez znaczne obniżenie bolidu i zlikwidowane niemal do 0 wibracji na koło kierownicze. Doskonała konstrukcja Francuskiego producenta - Renault okazał się bezkonkurencyjna prawie do końca lat 90. Niektóre dane techniczne modelu 14B : Pojemność skokowa silnika Renault V10 3498 mm Średnica cylindra 95 mm, ze skokiem tłoka 49,3 mm. Moc przy 14 200 obr/min osiągała 760 KM. Karoserię wykonano z włókien węglowych.Dzięki temu Auto było bardzo lekkie.

 

Kierowcy, którzy prowadzili ten Model :

 

 

D.Hill

A.Prost

Auto wygrało 10 wyścigów i zdobyło 15 PP.

 

 

 

 

Grubasek:D - Vanwall 57

Twórcami Vanwalla byli: Polak z pochodzenia Leon Kuźmicki (Leo Kusmicki) - silnik, Colin Chapman - podwozie i Frank Costin - nadwozie. W podwoziu elementem nośnym była przestrzenna rama rurowa. Koła przednie zostały zawieszone niezależnie na poprzecznych wahaczach i sprężynach śrubowych, natomiast w skład zawieszenia tylnego wchodziła oś De Dion, podwójne podłużne wahacze, poprzeczny drążek Watta i sprężyny śrubowe. Z zawieszeniem współpracowały teleskopowe amortyzatory hydrauliczne. Samochód wyposażony został w hamulce tarczowe Lockheed. Konstrukcja 4-cylindrowego rzędowego silnika oparta została w znacznej mierze na rozwiązaniach jednostek motocyklowych Norton (Kuźmicki przez szereg lat pracował dla tej wytwórni). Mówiono nawet, że blok silnika Vanwalla powstał przez złożenie 4 cylindrów Nortona we wspólną całość. Cechami charakterystycznymi tej jednostki były półkuliste komory spalania i zawory (po 2 na cylinder) nachylone względem siebie pod kątem 60 stopni i sterowane dwoma wałkami rozrządu umieszczonymi nad głowicą. Układ zapłonowy bazował na iskrowniku wysokiego napięcia Bosch, skąd impulsy kierowane były do podwójnych świec zapłonowych znajdujących się w każdym cylindrze. Zastosowano również bezpośredni wtrysk paliwa , także firmy Bosch, przy czym należy dodać, że zgodnie z obowiązującymi od 1958 r. przepisami silnik pracował na normalnej benzynie handlowej. Przy pojemności 2490 cm3 (średnica cylindrów 96 mm skok tłoków 88 mm) i przy stosunku sprężania 12,5:1 silnik rozwijał moc 262 KM przy 7500 obr/min. W układzie przeniesienia napędu wykorzystano wielotarczowe sprzęgło i 5 biegową skrzynkę biegów. Opracowane na podstawie szczegółowych badań w tunelu aerodynamicznym nadwozie zakrywało większość normalnie odsłoniętych elementów (części zawieszenia) i pomimo dość dużej wysokości i nieco niezgrabnego wyglądu odznaczało się wyjątkowo małym współczynnikiem oporu aerodynamicznego. Rozstaw osi Vanwalla wynosił 2292mm, rozstaw kół przednich 1365mm, a tylnych 1314mm. Wóz ważył 635 kg, a na torze mógł osiągnąć prędkość maksymalną do 300 km/h. Polak go konstruował :D

 

 

Kierowcy prowadzący Vanwalla :

 

 

S . Moss

R.Salvadori

T.Brooks

S.Lewis - Evans

 

 

Auto wygrało 10 wyścigów i zdobyło 7 PP

 

 


Tyrell - Ford P34








Tyrrell 34 startujący w wyścigach GP w sezonie 1976 był swego rodzaju sensacją techniczną, co znalazło zresztą wyraz w jego popularnym określeniu, "sześciokołowiec". Konstruktor tego samochodu, Derek Gardner, poszukując sposobu skutecznego zmniejszenia oporu czołowego i poprawienia aerodynamicznych własności samochodu, zastosował zamiast pary kół przednich aż 2 pary, a zatem 4 koła, natomiast o bardzo małej średnicy (10 cali), co pozwoliło na osłonięcie ich w płaszczyźnie czołowej elementami nadwozia. Wszystkie przednie 4 koła byty skręcane (przekładnia kierownicza działała bezpośrednio na zwrotnice przedniej pary kół, która była połączona z parą tylną systemem drążków). Wszystkie 4 przednie koła zaopatrzone zostały również w hamulce o specjalnych tarczach małej średnicy, przy czym zarówno tarcze, jak i obudowy hamulcowe stanowiły integralną część piast przednich kół. Ich zawieszenie składało się z poprzecznych wahaczy i zewnętrznie umieszczonych, krótkich zespołów resorujących; w skład przedniego zawieszenia wchodził również wspólny dla obu par kół stabilizator. Jak się okazało na torze, poza polepszeniem aerodynamiki samochodu, poprawie uległa jego sterowność, zwłaszcza na ciasnych zakrętach, i w niewielkim stopniu - zachowanie podczas hamowania. Dodatkową zaletą 4 kół przednich była możliwość bezpiecznej jazdy przy spadku ciśnienia w jednej z przednich opon -koło drugiej pary przejmowało wówczas funkcję uszkodzonego. Pozostałe rozwiązania konstrukcyjne Tyrrella 34 przeniesione były w większości z poprzedniego modelu, 007: aluminiowy kadłub miał odpowiednio przedłużoną część przednią, symetryczne chłodnice wody znajdowały się przed tylnymi kołami pojazdu, a tylne zawieszenie miało poprzeczny wahacz i zewnętrznie umieszczony zespół resorujący. Do napędu służył silnik Ford Cosworth DFV, który w wersji z 1976 r. Rozwijał 475 KM przy 10400 obr/min. Nadwozie z włókna szklanego charakteryzowało się wysoką obudową kabiny kierowcy , w której w trakcie sezonu wykonano 2 okienka, pozwalające zawodnikowi widzieć przednie koła. Samochód ważył ok. 600 kg i rozwijał prędkość maksymalną rzędu 320 km/h ! Sześciokołowce nie rozpowszechniły się jednak w wyścigach GP. Następny model Tyrrella, z końca 1977r. był już znów rozwiązany konwencjonalnie.Niestety.


Kierowcy prowadzący ten model :

R.Peterson

P.Depailler

J.Scheckter

K.Takahashi

To tyle.Dziękuję i zapraszam - Dawidrs


7 ocen
Tags: Brak tagow

Komentarze

mpluta2
mpluta2
mpluta2 has not set their biography yet
User is currently offline
mpluta2 sobota, 06 kwietnia 2013

Ten sześcio-kołowiec był najlepszy :)

Dawidrs
Dawidrs
Dawidrs has not set their biography yet
User is currently offline
Dawidrs sobota, 06 kwietnia 2013

Nom.Też go lubiłem. :)

Xavi
Xavi
Xavi has not set their biography yet
User is currently offline
Xavi niedziela, 07 kwietnia 2013

Jeszcze kiedys byl inny chyba

Xavi
Xavi
Xavi has not set their biography yet
User is currently offline
Xavi niedziela, 07 kwietnia 2013

Ale to kolo 1955

Please login first in order for you to submit Komentarze
Powered by EasyBlog for Joomla!